avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1995 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de paternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de paternitate

am o fetita de 3 saptamani,si eu n-am lucrat.Vreau ca sotul meu sa beneficieze de concediu de paternitate.Unde trebuie sa se adreseze si de ce acte are nevoie.Mentionez ca are 3 ani fara intrerupere in cartea de munca.MULTUMIM .
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 17:34, 2 Mai 2011
Pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil trebuie sa depuneti o cerere la primaria localitatii sau, dupa caz, la primaria sectorului municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala aveti domiciliul sau, dupa caz, resedinta.
Aceasta cerere va fi insotita de documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acesteia, respectiv:
- cerere tip (Anexa 1 la HG nr.52/31.01.2011) si declaratia celuilalt parinte
- actele de identitate ale parintilor (copie si original)
- certificatul de nastere al copilului (copie si original)
- certificatul de casatorie (daca este cazul - original si copie)
- livretul de familie
- adeverinta eliberata de angajator sau dovada privind veniturile realizate
- adeverinta eliberata de Casa Judeteana de Pensii, cu stagiul de cotizare
- adeverinta de venit, eliberata de Agentia de Administratie Fiscala
- decizia de suspendare activitate, conform Codului Muncii, art. 51, lit. a
- cerere de concediu aprobata de angajator
- dosar cu sina din carton
- extras de cont pentru cei ce doresc plata in cont bancar
In functie de judet si Primarie, se pot cere si alte documente.
Pentru mai multe detalii ar trebui consultat site-ul Primariei de care apartineti.


[ link extern ]
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 2 Mai 2011
Cornelia Tulpan, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente cresterea copilului ancadragan ancadragan Ce documente trebuie intocmite unei persoane care intra in postnatal? Multumesc! (vezi toată discuția)
Urgent!!demersuri pt a intra tatal in concediu de crestere copil andreya22 andreya22 buna ziua, sunt mama unui bebe pe aprox 2 luni care s-a nascut pe 28 mai 2012. Eu am intrat in concediul de maternitate incepand cu 8 mai si urmeaza sa-l ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil raluciii raluciii Buna ziua, In curand voi naste, si as dori daca imi puteti spune ce anume trebuie sa contina dosarul necesar pentru indemnizatie, cand trebuie depus mai ... (vezi toată discuția)