avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere ajutor public judiciar

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca se poate depune cerere de ajutor public judiciar pentru a cere avocat din oficiu pentru formularea unei cai de atac (revizuire/contestatie in anulare) sau doar in cazul in care dosarul (civil) e pe rol?
Cel mai recent răspuns: Cami88 , utilizator 15:38, 15 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cererea pentru acordarea ajutorului public judiciar în vederea exercitării unei căi de atac se adresează instanţei a cărei hotărâre se atacă, în mod obligatoriu, înăuntrul termenului pentru exercitarea căii de atac şi se soluţionează de urgenţă de un alt complet decât cel care a soluţionat cauza pe fond.


Cererea pentru acordarea ajutorului public judiciar în vederea exercitării unei căi de atac se adresează instanţei a cărei hotărâre se atacă, în mod obligatoriu, înăuntrul termenului pentru exercitarea căii de atac şi se soluţionează de urgenţă de un alt complet decât cel care a soluţionat cauza pe fond.

Va multumesc pentru sfat. Asa am si procedat. Mi s-a aprobat doar dupa a doua cerere, cea de reexaminare si intr-un timp destul de lung, in nici un caz "de urgenta". Cererea de repunere in termen impreuna cu cererea de revizuire a fost fomulata de avocat. Mi s-a respins cererea de repunere in termen ca neintemeiata. De ce?
Mai mult, respinge ca inadmisibila cererea de revizuire........Daca cererea de repunere in termen nu e admisa se poate pronunta in cererea de revizuire??
Ultima modificare: Vineri, 15 Februarie 2019
Cami88, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere cerere de repunere in termen. Cami88 Cami88 Buna ziua. Poate cineva sa ma ajute sa inteleg: \"Respinge ca neîntemeiată cererea de repunere în termen formulată de revizuienta XY.. Respinge ca ... (vezi toată discuția)
Litigii de munca dansorin dansorin buna ziua, daca am o pensie de 470 de lei,am dreptul la un avocat din oficiu ,la o revizuire si contestatie de recurs ,recursul l am castigat dar avocatul meu ... (vezi toată discuția)
2 cereri de recurs formulate impotriva aceleiasi hotarari! CRISTIAN CIRMACIU CRISTIAN CIRMACIU Buna seara. Va rog sa imi spuneti cum credeti ca ar trebui sa procedez in legatura cu urmatoarea speta: - o clienta a \\"declarat\\" recurs impotriva unei ... (vezi toată discuția)