Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere ajutor public judiciar

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca se poate depune cerere de ajutor public judiciar pentru a cere avocat din oficiu pentru formularea unei cai de atac (revizuire/contestatie in anulare) sau doar in cazul in care dosarul (civil) e pe rol?
Cererea pentru acordarea ajutorului public judiciar în vederea exercitării unei căi de atac se adresează instanţei a cărei hotărâre se atacă, în mod obligatoriu, înăuntrul termenului pentru exercitarea căii de atac şi se soluţionează de urgenţă de un alt complet decât cel care a soluţionat cauza pe fond.

Va multumesc pentru sfat. Asa am si procedat. Mi s-a aprobat doar dupa a doua cerere, cea de reexaminare si intr-un timp destul de lung, in nici un caz "de urgenta". Cererea de repunere in termen impreuna cu cererea de revizuire a fost fomulata de avocat. Mi s-a respins cererea de repunere in termen ca neintemeiata. De ce?
Mai mult, respinge ca inadmisibila cererea de revizuire........Daca cererea de repunere in termen nu e admisa se poate pronunta in cererea de revizuire??
Cami88, utilizator