Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Respingere cerere de repunere in termen.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Respingere cerere de repunere in termen.

Buna ziua. Poate cineva sa ma ajute sa inteleg:
"Respinge ca neîntemeiată cererea de repunere în termen formulată de revizuienta XY.. Respinge ca neîntemeiată excepţia tardivităţii cererii de revizuire invocată de intimaţii XX. Respinge ca inadmisibilă cererea de revizuire formulată de XY" 700lei cheltuieli de judecata, pt un singur termen?
Mentionez ca cererea de repunere in termen a fost motivata de faptul ca am depus cerere de ajutor public judiciar pt avocat din oficiu care sa formuleze calea de atac extraordinara - cererea de ajutor public judiciar am depus-o in termenul de depunere a caii de atac extraordinare si care mi-a fost admisa. De ce nu este un motiv "temeinc justificat" lipsa de asistenta juridica...mai ales in formularea unei cai de atac extraordinare....????
Cami88, utilizator
Nici daca era asistenta juridica obligatorie nu ar fi fost motiv "temeinic justificat" pentru o repunere in termen. Aceasta trebuie motivata pe vicii de procedura etc.
Asta se intampla daca faceti cereri pe genunchi.
Apelati la avocati.