Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neinscriere in REGES
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neinscriere in REGES

Avem o asociatie de proprietari cu 16 membri. Avem presedinte , comitet executiv, administrator, femeie de serviciu si cenzor ultimii 3 fiind angajati part time fiind si pensionari. Cenzorul este din afara asociatiei. In luna Iulie administratorul ne-a anuntat intempestiv ca isi da demisia pe motive de sanatate , la fel si cenzorul. Am gasit o firma de administrare care sa efectueze o administratie totala inclusiv serviciul de curatenie. Aceasta cand a studiat ultimele dosare intrucat au incetat contractele de munca ale celor 3 ne-au recomandat ca vechiul admin. sa intre in REGES si sa incheie contractele pentru ca doar dansul are parola de acces. Surpriza a fost cand am constatat ca cenzorul nu era inscris in registru. Asociatia de la data angajariia cestuia in Decembrie 2017 si pana in 31. Mai 2018 a avut in fiecare luna stat de plata, s-a achitat contributiile si impozitele la ANAF, s-a depus D112 .Dar la ITM nu a fost inscris. Ce se poate face acum ?
Deci cenzorul care nu l-a verificat pe administrator daca a introdus in REVISAL tocmai CIM-ul acestuia.
Sunteti de acord ?
Este corect ce ati mentionat despre cenzor.
Cenzorul poate avea:
- contract de mandat si nu se inregistreaza in REVISAL, se declara in D112 si se retin si se platesc contributiile conform statului de plata
- contract de prestari servicii si in acest caz elibereaza factura lunara
Asadar, cenzorul nu se inregistreaza in REVISAL!
elenazan, utilizator
Topicul nu era despre cenzor sau înregistrarea lui în Revisal.