Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Plata ultima factura
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Plata ultima factura

Buna ziua.detin un pfi prin care prestez servicii unui srl.in curand o sa termin colaborarea cu acel srl si vreau sa stiu daca nu o sa imi plateasca ultima factura ce pot face in aceasta privinta (mentionez ca in contract am o perioada de preaviz de 60 de zile dar in demisie am acordat jumatate si a fost si srl ul de acord).multumesc !
Aveti un contract de prestari servicii cu beneficiarul serviciilor prestate de dumneavoastra ca pfi si in care cred ca sunt trecute procedurile de care se poate servi una din parti daca cealalta nu respecta una din clauze.
1.Încercați să persuadați verbal;
2.Formulați somație, solicitând plata;
3.Formulați fie o ordonanță de plată, fie acțiune în răspundere civilă contractuală.