Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Avocat

Buna seara!Eu si fostul sot suntem divortati de doi ani dar avem custodie comuna.As vrea sa plec la anul cu copilul intr-o vacanta in afara tarii,dar binenteles tatal lui nu isi da acceptul.Intrebarile mele sunt urmatoarele:Ii pot face pasaport copilului fara sa fie nevoie de acordul tatalui?Ce optiuni am in afara de a-si da acordul pe care binenteles ca nu o sa si-l dea?Multumesc frumos!
Cu ajutorul unui avocat, puteți Sa intentati acțiune in instanța prin care sa solicitați ca instanța sa suplinească acordul tatalui.
Buna seara,
Va puteti adresa instantei cu o cerere solicitand ca sentinta sa substituie atat acordul pentru pasaport cat si pe cel de iesire din tara.
Desigur, instanța poate suplini consimțământul tatălui.
Formulați acțiune cu acest obiect.
Primul pas este sa faceti pasaport.
Ar trebui sa va grabiti cu procesul.

Apoi trebuie sa stiti perioada cand plecati si sa aveti bilet.
Daca deschideti proces aiurea il pierdeti.

Trebuie ca avocatul sa faca demersurile prealabile inca de acum ca sa nu intrati in criza de timp deoarece t8mpul poate fi o mare problema.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat