Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... CONCEDIU FARA PLATA-HOTARARE DE GUVERN
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

CONCEDIU FARA PLATA-HOTARARE DE GUVERN

Buna ziua.Daca sot si sotie sunt bugetari,sunt nevoiti amandoi sa plece in cele 10 zile de concediu fara plata?Multumesc.
Conform legii privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea... la Capitolul III, art. 10, lit b si pana la art 16 nu se face precizare de nici o derogare pentru bugetari care sunt sot si sotie.
Deci, fiecare salariat va trebui sa se conformeze acestei legi, care a fost constitutionala si s-a promulgat.
Buna ziua !
Da, legea nu specifica acest aspect. Veti pleca in perioade diferite.
Multumesc ptr.raspuns.Nu lucram in aceiasi institutie,deci putem sa ne luam zilele odata.Speram sa se tina cont de acest aspect.Ne va fi foarte greu sa achitam toate bancile,alte taxe si impozite lunare si cheltuielile zilnice ale copilului la facultate.O zi buna tuturor.
De ce nu s-a respectat ordinea fireasca: publicare hotarare constitutionalitate in Monitorul oficial, promulgare, publicare lege?
Domnilor.... voua aiureala aia din legea nr. 329/2009 cu privire la zile libere... 4 ore, etc.. vi se pare legala? :O V-as ruga, pe cei care veti avea o opinie... s-o argumentati cu baza legala.Multumesc. :)