avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau contract vânzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau contract vânzare cumparare

Buna ziua, sintem trei surori iar mama vrea sa imi lase doar Mie casa . Care e solutia cea mai buna pt a nu avea neplaceri dupa ce ea nu va mai fi . Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:57, 25 Septembrie 2018
Buna seara,
Contract de vanzare cumparare daca s-a dezbatut succesiunea de pe urma tatalui.
Buna searA , mama e proprietara casei , Tata a Murit . Care e solutia cea mai buna in cazul meu ( mentionez ca sintem trei surori iar mama vrea sa imi lase doar Mie . Ce trebuie facut ?
Am inteles. Nu e nevoie sa repetati întrebarea.
Puteti încheia un contract de vânzare cumpărare daca sunteti dispusa să îi achitați mamei prețul la modul efectiv.
Altfel, este donație deghizată, cu toate efectele care decurg de aici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare cumpărare apartament Vladcry Vladcry Buna seara ,suntem doua surori mama vrea sa mi treacă mie partea ei de moștenire ,desii tatăl meu nu mai trăiește și nu am făcut succesiunea . Într mea ... (vezi toată discuția)
Casa -acte Yasemine Yasemine Buna ziua, mama mea are o casuta mica la tara si o bucata de pamint, vrea sa le treaca pe numele meu,mai am 2 surori, cum se poate mai usor acest lucru? ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. as dori o lămurire referitoare la succesiune. mama ... Lazar_s Lazar_s Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama mea a murit și tata s-a recăsătorit și locuiește cu actuala in Apartamentul părinților ... (vezi toată discuția)