Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau contract vânzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau contract vânzare cumparare

Buna ziua, sintem trei surori iar mama vrea sa imi lase doar Mie casa . Care e solutia cea mai buna pt a nu avea neplaceri dupa ce ea nu va mai fi . Multumesc
Buna seara,
Contract de vanzare cumparare daca s-a dezbatut succesiunea de pe urma tatalui.
Buna searA , mama e proprietara casei , Tata a Murit . Care e solutia cea mai buna in cazul meu ( mentionez ca sintem trei surori iar mama vrea sa imi lase doar Mie . Ce trebuie facut ?
Am inteles. Nu e nevoie sa repetati întrebarea.
Puteti încheia un contract de vânzare cumpărare daca sunteti dispusa să îi achitați mamei prețul la modul efectiv.
Altfel, este donație deghizată, cu toate efectele care decurg de aici.