Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CUM IMI RECUPEREZ BANII?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CUM IMI RECUPEREZ BANII?

Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de emitere a unei ordonanţe de plată formulată de către creditorul SC XXXXX SRL în contradictoriu cu debitorul SC YYYY SRL. Ordonă debitorului, SC YYYYY SRL, să achite creditoarei SC XXXXX SRL, în termen de 30 zile de la data comunicării ordonanţei: - suma de 54347,75 lei, reprezentând contravaloare servicii închiriere, - suma de 17.263,55 lei reprezentând penalităţi de întârziere, calculate până la data de 15.05.2017, şi în continuare, penalităţi în cuantum de 0,2% pe zi, calculate la sold, de la data de 16.05.2017, şi până la plata efectivă, pentru facturile nr. 10021/24.08.2016 şi nr. 10023/30.09.2016, - precum şi penalităţi în cuantum de 0,2% pe zi, calculate la sold, de la data scadenţei, şi până la plata efectivă, pentru facturile nr. 10024/30.09.2016 şi nr. 10076/04.10.2016. Obligă debitorul la plata către creditor a sumei de 200 lei, reprezentând cheltuieli de judecată. Executorie. Cu drept de cerere în anulare, în termen de 10 zile de la data comunicării, ce se depune la Judecătoria Constanţa. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, azi, ...........
Hotarâre ....../........
Din acest moment care sunt urmatorii pasi? E nevoie de un executor judecatoresc? Debitorul cu pricina refuza in continuare plata datoriei invocand lipsa banilor.
Legalizați hotărârea și mergeți cu aceasta, însoțită de o cerere de executare și o taxă de timbru, la un executor judecătoresc.
Pt legalizare aveți nevoie de o copie de pe hotărâre, taxa de timbru 5 lei.
multumesc frumos