Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tara minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tara minor

Buna ziua, sunt divortata si am un copil minor in varsta de 9 ani jumate. Mi-am anuntat fostul sot ca doresc sa plec in excursi in anglia impreuna cu copilul. Acesta mi-a facut procura pentru a-i face pasaport fiului meu, iar acum, cand avem biletele de avion cumparate, refuza sa-mi dea acordul la notar pentru iesirea din tara. Am vreo posibilitate sa ies din tara cu copilul fara acordul tatalui? Multumesc
Buna ziua,
Adresati-va instantei atat pe fond cat si cu cerere de ordonanta presedintiala pentru a suplini acordul.
Depinde ce hotarare aveti.
Daca aveti custodie comuna trebuie deschis urgent proces.
Incercati sa angajati avocat pentru urgentare.
Va multumesc.....custodie comuna avem, cu domiciliul copilului la mine
va multumesc.., sa inteleg ca, avand un avocat angajat, am sanse sa putem pleca?..mentionez ca avem biletele pe data de 29 octombrie
Daca avocatul este capabil si stie sa urgenteze aveti sanse.Trebuie sa calculeze exact tot.
De.regula avocatii nu prea se descurca cu urgentarile si aceste lucruri trebuie discutate inainte de angajare.

Sunteti la limita cu timpul si va trebui sa se miste foarte repede.
Cand aveti primul termen?
Cat i-ati platit?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat