avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tara minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tara minor

Buna ziua, sunt divortata si am un copil minor in varsta de 9 ani jumate. Mi-am anuntat fostul sot ca doresc sa plec in excursi in anglia impreuna cu copilul. Acesta mi-a facut procura pentru a-i face pasaport fiului meu, iar acum, cand avem biletele de avion cumparate, refuza sa-mi dea acordul la notar pentru iesirea din tara. Am vreo posibilitate sa ies din tara cu copilul fara acordul tatalui? Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:08, 5 Septembrie 2018
Buna ziua,
Adresati-va instantei atat pe fond cat si cu cerere de ordonanta presedintiala pentru a suplini acordul.
Depinde ce hotarare aveti.
Daca aveti custodie comuna trebuie deschis urgent proces.
Incercati sa angajati avocat pentru urgentare.
Va multumesc.....custodie comuna avem, cu domiciliul copilului la mine
va multumesc.., sa inteleg ca, avand un avocat angajat, am sanse sa putem pleca?..mentionez ca avem biletele pe data de 29 octombrie
Daca avocatul este capabil si stie sa urgenteze aveti sanse.Trebuie sa calculeze exact tot.
De.regula avocatii nu prea se descurca cu urgentarile si aceste lucruri trebuie discutate inainte de angajare.

Sunteti la limita cu timpul si va trebui sa se miste foarte repede.
Cand aveti primul termen?
Cat i-ati platit?
Ultima modificare: Duminică, 2 Septembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Bună!am avut procesul pentru custodia exclusiva al fetitei mele,am ... Adriana12345@ Adriana12345@ Bună!Am avut procesul pentru custodia exclusiva al fetitei mele,am primit de la tata întâmpinarea redactată de avocata ca este de acord cu ceea ce ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala suplinire acord parental Florina2020 Florina2020 Buna seara! Eu si tatăl copilului suntem despărțiți. (Nu am fost căsătoriți) . Tatăl minorului refuză să imi faca procura pentru a ieși cu ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna, tatăl a fost de acord ca copilul sa meargă ... Angelica84 Angelica84 Custodie comuna, tatăl a fost de acord ca copilul sa meargă cu mine in Germania 3 ani ,acuma problema e ca expiră Pașaportul și Procura dată de tatăl ... (vezi toată discuția)