Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ordonanta presedintiala suplinire acord parental
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ordonanta presedintiala suplinire acord parental

Buna seara! Eu si tatăl copilului suntem despărțiți. (Nu am fost căsătoriți) .
Tatăl minorului refuză să imi faca procura pentru a ieși cu copilul din țară, pe perioada determinată, în vacanță la bunici.
Stiu ca pot sa il dau un judecata si sa merg mai departe, dar am nevoie de un sfat...
Nu as putea apela la ordonanța presedintiala(temporara) suplinire acord parental ca sa primesc un raspuns mai rapid decat cat ar dura un proces deoarece am achiziționat deja biletele de avion pe baza faptului ca tatăl isi va da acordul...

Intreb: trebuie sa il dau mai întâi în judecată ca sa fie un proces pe rol si apoi avocatul sa ceara ordonanta presedintiala? Am sanse sa plec la jumătatea lunii iunie sau pot sa consider că am pierdut biletele?

P.s. un proces este deja pe rol... tatăl m-a citat pentru exercitarea autoritatii parintesti. Prostie din partea mea ca nu l-am dat eu prima in judecata pentru a cere si drepturile minorului .
Multumesc!
puteti pune un proces pe rol cu titlu general pt pasaport si in general vacante si vizite la bunici si pe calea ordonantei, pt pasaport si aceasta vizita.
dar mai repejor
Aveti dovezi de refuz din partea tatălui?
Ordonanta se respinge fără dovezi.

Veți avea 2 procese pe.ordonanta, fond și apel.
Vor fi doua instante diferite care vor judeca cazul.
Prima instanță va stabili termen de judecata la.3 săptămâni.
Instanta de apel termen de 3 săptămâni sau 1 luna ori o luna și ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu am dovezi. La mesaj nu răspunde decât pe lângă subiect.
Ce alte dovezi s-ar mai aproba in afara de mesajele de pe tel?
Florina2020, utilizator
Probele se analizeaza in concret de avocat si de judecator ceea ce presupune o analiza cu inscrisurile in fata.
O sa explicati in actiune tot ce aveti de explicat si veti argumenta in fapt si in drept, propunand si probele care sa fie administrate in fata instantei de judecata.
Puteti cere administrarea oricarei probe.
O sa va coordoneze avocatul dvs.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat