Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cum reclami un teren de fotbal care nu respecta normele
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cum reclami un teren de fotbal care nu respecta normele

Salut. Am trecut astazi printr-o comuna si o minge m-a lovit in parbriz. Din pacate mi-a spart parbrizul, din fericire doar atat s-a intamplat. Pe teren avea loc un meci de fotbal din ceva liga inferioara (4/5).

Terenul e undeva la 2-3 metri distanta de strada principala, pe care am trecut eu (cu 0,5 metri mai jos de nivelul strazii), si una din porti e situata cu spatele la strada. Nu are nici un gard de protectie, in stanga si dreapta la 0.5 metri au lanuri de porumb. M-am documentat, dar e foarte greu sa gasesti reguli de omologare a unui teren de fotbal, singurele gasite ar fi de aici:
[ link extern ]
dar nu stiu daca se aplica in toata tara sau doar in Alba. Eu sunt din Cluj.
Totusi sunt convins ca regulile de aici sunt un minim logic pentru orice teren de fotbal si acesta nu le respecta. Din vorbele cu cativa locuitori din zona am inteles ca terenul e omologat (meciul avea arbitrii si tot tacamul) .
Mi se pare foarte periculos si sunt convins ca nu sunt singurul care a patit ceva asemanator in zona. Este vreo autoritate la care sa apelez si sa se sesizeze?
adrian_balog, utilizator
Puteti sesiza Federatia Romana de Fotbal (FRF).
De asemenea puteti sesiza si primaria care a eliberat autorizatia de construire.
Cel mai probabil terenul se afla in administrarea primariei care poate dispune masuri de montare a unui gard de protectie. In plus, puteti solicita daune autoritatii locale pentru spargerea parbrizului, asta in conditiile in care ati sesizat incidentul la politie si aveti proces verbal intomcit de politie in cre sa se descrie imprejurarile producerii accidentului.

cyan a scris:

De asemenea puteti sesiza si primaria care a eliberat autorizatia de construire.
Cel mai probabil terenul se afla in administrarea primariei care poate dispune masuri de montare a unui gard de protectie. In plus, puteti solicita daune autoritatii locale pentru spargerea parbrizului, asta in conditiile in care ati sesizat incidentul la politie si aveti proces verbal intomcit de politie in cre sa se descrie imprejurarile producerii accidentului.

Nu am chemat politia pe moment si nici nu as umbla asa mult doar ca sa imi primesc banii de parbriz, la cat as avea de umblat probabil ca as cheltui la fel de mult cat costa parbrizul. Dar pentru teren vreau sa o duc mai departe pentru ca urmatorul poate nu ii asa “norocos” ca si mine, poate se sperie si creeaza un accident mai grav.
In schimb, ma mai preocupa ceva, ma lase politia fara carnet in caz ca ma opreste? doar peste o saptamana sunt programat sa schimb parbrizul.

P.S.:Inca nu au trecut 24 de ore de la incident.
P.S.2: nu am chemat politia pentru ca opreau meciu si cine a mai vazut si auzit de meciuri din liga 4/5 stie ce se intampla daca un pic ii superi pe “suporterii” echipelor.
Incidentul se incadreaza ca accident potrivit OUG 195/2002
Art. 75-OUG195
Accidentul de circulaţie este evenimentul care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:
a) s-a produs pe un drum deschis circulaţiei publice ori şi-a avut originea într-un asemenea loc;
b) a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puţin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c) în eveniment a fost implicat cel puţin un vehicul în mişcare;

In cazul in care nu declarati accidentul in termen de 24 ore vi se va aplica o amenda si se va suspenda dreptul de conducere pentru 30 de zile.
Pentru inlocuirea parbrizului aveti nevoie de autorizatie de reparatie, se poate considera ca ati lovit pe cineva daca nu ati declarat accidentul.
Daca va opreste politia si va intreaba de parbriz trebuie sa gasiti un motiv plauzibil, gen "dom'le politist, cu 10 minute in urma a sarit direct in parbriz o pietricica dintre rotile unui camion caruia nu i-am retinut nr de inmatriculare si eram in drum spre sectia de politie sa declar accidentul si sa obtin autorizatia de reparatie" sau daca este vizibil ca fisurarea este mai veche " cu 10 ore in urma...."!
Administratorul terenului are obligatia sa asigure imprejmuirea acestuia