Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 10 zile concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

10 zile concediu fara plata

cele zece zile de concediu fara plata in care vom fi nevoiti sa intram in noiembrie si decembrie constituie incetarea activitatii in cartea de munca?
Codul muncii

Art. 54. - Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Art. 49. - (2) Suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator.
titiana, utilizator
Sa asteptam sa apara legea in M.O. si sa vedem ce scrie acolo.
scoalamirsa a scris:

cele zece zile de concediu fara plata in care vom fi nevoiti sa intram in noiembrie si decembrie constituie incetarea activitatii in cartea de munca?

Zilele libere sau, dupa caz, reducerea programului de lucru prevazute de Legea privind reorganizarea unor institutii publice nu afecteaza durata concediului de odihna anual si sunt asimilate unei perioade de activitate, inclusiv în specialitate, efectiva. Salariatul beneficiaza în aceasta perioada de toate drepturile cuvenite, potrivit legii, altele decât cele salariale.
tudorvaleriu a scris:

Sa asteptam sa apara legea in M.O. si sa vedem ce scrie acolo.

A aparut si in monitor mult asteptata lege 329/05.11.2009
Art. 10. - (1) În vederea încadrării în constrângerile bugetare determinate de situaţia de criză economică, în perioada octombrie-decembrie 2009, conducătorii autorităţilor şi instituţiilor publice, indiferent de modul de finanţare, au obligaţia de a diminua cheltuielile de personal, în medie cu 15,5% lunar, prin aplicarea uneia dintre următoarele măsuri:
a) să acorde personalului propriu, indiferent de statutul acestuia, zile libere fără plată pentru o perioadă de până la 10 zile lucrătoare;
b) să reducă programul de lucru;
c) să dispună o măsură ce combină alternativele prevăzute la lit. a) şi b);
d) altă măsură cu efect echivalent.
(2) Cu respectarea prevederilor alin. (1), autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a-şi organiza activitatea astfel încât să asigure continuitatea serviciilor de interes public.
(3) Modalitatea de aplicare a măsurilor prevăzute la alin. (1) se stabileşte cu acordul salariatului, după consultarea organizaţiilor sindicale sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor.
(4) În lipsa acordului sau în cazul în care, ca urmare a opţiunii exprimate de salariat, nu se poate asigura continuitatea serviciului de interes public, intervalul şi numărul de zile libere, precum şi reducerea programului se stabilesc de conducătorul instituţiei publice, astfel încât să nu fie efectuate mai mult de 4 zile libere într-o lună, iar diminuarea salariului să nu depăşească nivelul prevăzut la alin. (1).
(5) Angajatorul nu poate acorda zilele libere prevăzute la alin. (1) în zilele de sărbătoare legală.
(6) Zilele libere sau, după caz, reducerea programului de lucru prevăzute la alin. (1) şi la alin. (3)-(5) nu afectează durata concediului de odihnă anual şi sunt asimilate unei perioade de activitate, inclusiv în specialitate, efectivă. Salariatul beneficiază în această perioadă de toate drepturile cuvenite, potrivit legii, altele decât cele salariale.
(7) Pentru personalul militar din instituţiile din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională, măsura prevăzută la alin. (1) lit. a) se aplică pentru un număr de până la 14 zile calendaristice.
#-o
Crissa C, Consilier juridic
buna dimineata!
art 10 alin 4 din legea reorganizarii... spune:

(4) În lipsa acordului sau în cazul în care, ca urmare a opţiunii exprimate de salariat, nu se poate asigura continuitatea serviciului de interes public, intervalul şi numărul de zile libere, precum şi reducerea programului se stabilesc de conducătorul instituţiei publice, astfel încât să nu fie efectuate mai mult de 4 zile libere într-o lună, iar diminuarea salariului să nu depăşească nivelul prevăzut la alin. (1).

In acest caz prin salariu se intelege venitul net sau salariul brut de incadrare?
Deoarece daca este vorba de venitul net o reducere cu 3 zile ar depasi deja plafonul celor 15,5 la suta

O a doua intrebare este : daca masura dispusa de ordonatorul de credit este acceptata de sindicatul unitatii salariatul se poate legal opune acestei masuri daca o considera nelegala? Unii conducatori de institutii au anuntat deja masurile desi incalca chiar legea pe care se bazeaza.O astfel de masura spune ca salariatii vor fi pontati cu 4 zile mai putin dar "obligati" sa se prezinte la munca.