Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlul de proprietate

buna seara,as dori sa stiu daca pot vinde un teren extravilan(agricol) al carui proprietar am devenit in urma dezbaterii unei mosteniri.Titlul de proprietate este pe numele decedatei(bunica mea) .Toti copiii acesteia au dat declaratie la notar cum ca renunta la mostenire,s-a dezbatut mostenirea(o casa si un teren agricol) iar acum as vrea sa vand acel teren.Este necesar un act de proprietate pe numele meu,sau pot face vanzarea avand certificatul de mostenitor?
Actul de proprietate pe numele dvs este chiar certificatul de mostenitor, acesta facand dova deplina a proprietatii (daca sunteti mentionat ca unic mostenitor).Pentru a putea instraina bunurile trebuie sa intabulati dreptul de proprietate/sa deschideti carte funciara. Contactati un expert cadastral care sa vina sa va masoare terenul si constructia.
multumesc,asa voi proceda