Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Aș dori să pun o întrebare în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Aș dori să pun o întrebare în legătură cu ...

Bună seara. Aș dori să pun o întrebare în legătură cu înscrierea unui teren agricol extravilan pe care aș dori să-l achiziționez, terenpentru care există succesiunea fâcută îndeplinind toată procedura legală, care însă nu este întâbulată. Întrebarea este dacâ se poate înscrie la registrul agricol pe numele meu și în baza cărui act (contract de vînzare-cumpărare de mînă, înscris sub semnătură privată, etc) se poate realiza acest lucru și dacă este posibilă întăbularea ulterioară a acestui teren. Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuriși pentru timpul acordat.
Înscrierea în registrul agricol a terenurilor:
- cerere în care se menţionează şi membrii gospodăriei care urmează să fie înscrişi
- copie act de proprietate (sau hotărâre judecătorească)
- copie proces-verbal de punere în posesie sau expertiză tehnică
- copie plan cadastral scara 1:500 şi 1:2000
- copie B.I. /C.I (pentru toţi membrii care vor fi înscrişi)
[ link extern ]
Intabularea se face in baza certificatului de moștenitor sau a hotărârii judecătorești, obținute în urma dezbaterii moștenirii și a documentației cadastrale.