Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura

Fiica mea e plecata in SUA.Acolo s-a casatorit cu un cetatean cipriot.Vrea sa vina in tara sa-si transcrie certificatul de casatorie si sa-si schimbe actul de identitate.Cum aceste lucruri dureaza
ceva timp ,intreaba daca nu poate sa +mi faca o singura procura cu care sa -ma ocup eu de aceste probleme?
Da, va poate face o singura procura. Trebuie sa va trimita si certificatul de casatorie apostilat in statul in care a fost emis. Procura trebuie sa fie data in forma autentica ceea ce inseamna ca ea trebuie incheiata la consulat/ambasada si NU la un simplu notar public din SUA>