Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Firma la care sunt angajat ma poate da afara pentru ca am probleme de sanatate si nu pot sa-mi desfasor activitatea normala(de aprox. 3 luni sunt in investigatii medicale si nu am un diagnostic clar)?
Aveti medicsl in aceasta perioada?
Am avut 10 zile in iulie si 10 zile in august de la medicul de familie
Se poate decide concedierea dvs in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat.

Sa inteleg ca pana la un diagnostic clar medical nu pot fi concediat
Il puteti concedia pentru desfiintarea postului sau necorespundere profesionala .....