avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2148 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Curge apa in beci
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Curge apa in beci

Buna ziua. S-a ivit o problema la noi in bloc in sensul in care curge apa in beci pe la coloana principala. A venit un vecin și mi-a zis sa dau drumul la apa in timp ce altul era in beci și se uita dacă curge apa sau nu. Normal ca, curgea. Bun, ei ziceau ca e problema de la mine(etajul 1). Am chemat un instalator care a verificat țevile in apartament la mine și zicea ca dacă ar fi problema de la mine la Vecinul de la parter ar trebui sa ii fie ud peretele , dar dacă curge doar in beci problema cu siguranța nu poate fi de la mine. Mă puteți ajuta va rog? Ce părere aveți?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:43, 5 Septembrie 2018
Problema este pe coloana de alimentare cu apa sau pe scurgere?
Cate etaje are blocul?
Apa curge permanent si cand robinetele sunt inchise?
Sau curge numai cand dati dvs drumul la apa?
Daca curge permanent cauza poate sa fie pe coloana de alimentare si se poate localiza la nivelul oricarui etaj.


cyan a scris:

Problema este pe coloana de alimentare cu apa sau pe scurgere?
Cate etaje are blocul?
Apa curge permanent si cand robinetele sunt inchise?
Sau curge numai cand dati dvs drumul la apa?
Daca curge permanent cauza poate sa fie pe coloana de alimentare si se poate localiza la nivelul oricarui etaj.


Problema este la scurgere. Vecini au venit doar la noi sa tragem apa și a curs in beci. Dar nu ar fi exclus sa curgă și când trag alții apa. Eu stau la etajul 1. Blocul are 4 etaje. Bănuiesc ca dacă era de la mine problema îl inundam pe Vecinul de la parter. Sau cel puțin așa mi-a zis instalatorul
Sa intelegem ca nu este vorba despre apa de la chiuveta sau cada ci de scurgerea de la vasul de toaleta?
Curge sau nu incontinuu? Daca este de la vasul de wc nu ar trebuie sa curga in continuu, doar nu trag apa toti fara oprire!
O luati "babeste" daca sunt doar 4 etaje, ii puneti pe fiecare sa traga apa in etape si vedeti de la care curge!
Este posibil ca atunci cand ati tras dvs sa fi folosit si alt vecin toaleta, asa ca nu este clar ca a fost de la dvs..
Numai un instalator verificand scurgerea de la parter se poate pronunuta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pareri ( si probleme ) asociatii de proprietari mihaiu mihaiu buna seara, va rog sa ma ajutati cu cateva pareri referitoare la partile comune si proprietatile particulare ale persoanelor / proprietari care apartin ( sau ... (vezi toată discuția)
Miros pestilential in timpul verii, in baie Cristina I. Cristina I. Buna seara. Supun atenției dvs următoarea situație: in urma cu aproape 1 an am achiziționat o locuința intr-un bloc ridicat in urma cu aproape 45 ani. ... (vezi toată discuția)
Modificare instalatie sanitara...probleme cu vecinul, stres ,nervi...ajutor! lucica3 lucica3 Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema:stau la bloc la etajul 1;de citva timp miroase oribil la baia mare si mica...a canal..si gasesc si nivelul ... (vezi toată discuția)