Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vanzare cumpare cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vanzare cumpare cu uzufruct

Buna ziua! Va rog frumos lamuriti-ma cu o neclaritate.Mama mea vrea sa-mi faca act de vanzare cumpare cu uzufruct pe casa.Problema este ca ea doreste in acest act dansa sa fie proprietarul si eu uzufructul..Eu nu inteleg aspectul asta,ce se intampla dupa moartea mamei(a propritarului,eu mai am drept de proprietate s-au ma trezesc cu sora mea la succesiune dupa moartea mamei?Pot vinde acel imobil daca vreau dupa moartea mamei?Daca mor eu inaintea dansei nu ar fii o problema,ramane proprietarul dar invers?
Daca dvs sunteti uzufructuarul, inseamna ca aveti dreptul de a folosi imobilul si de a locui in el pana la deces.
Daca decedati dvs prima, mama va redeveni proprietar deplin asupra imobilului.
Daca decedeaza mama prima, nuda proprietate (adica dreptul de dispozitie asupra imobilului) va fi mostenit de dvs si sora.
Sunteti sigura ca ati inteles bine modul in care va fi incheiat actul?
De regula, cand parintii fac acte copiilor este invers: parintele este uzufructuarul, iar copilul nudul proprietar.