avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie boala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie boala?

Am 52 ani,vaduva,am referat handicap accentuat gr 3 pt poliartrita reumatoida seropozitiva std 3 si deci nu am alt venit,am terminat somajul i iulie.
Ad putea beneficia de aceasta pensie de boala?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:23, 5 Septembrie 2018
Da.
Daca veti fi incadrata intr-un grad de invaliditate.
Detalii mai jos:

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie impotriva deciziei de schimbare a gradului de handicap mary_z mary_z Mama mea a suferit din tinerete de reumatism, si a beneficiat de vreo 4 ani de pensia de invaliditate gr II diagnosticul poliartrita reumatoida. In acest ... (vezi toată discuția)
Pensionare de invaliditate (pe caz de boala) CristoR CristoR Buna ziua, Mama mea sufera de poliartrita reumatoida si are pensie de handicap incadrata la gr.II accentuat. Mentionez ca este nascuta in data de 13.06.1963 ... (vezi toată discuția)
Pensia de handicap pentru poliartrita reumatoida st 3 mi a fost respins la comisia din resita cs Labiuc Valeria Liliana Labiuc Valeria Liliana Buna ziua .Sunt foarte necajita si nu stiu ce trebuie sa fac ,pt asta apelez la dv.Am probleme de sanatate de la 14 ani cu poliartrita reumatoida std 3.In oct ... (vezi toată discuția)