Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cui apartine banca ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cui apartine banca ?

Buna seara ! In urma cu foarte multi ani ,cativa locatari am amenajat niste ,,banci '"din tabla sudata de un gardut .Vizavi de blocul nostru s_a facut un parculet ,si de atunci ,tineri ,adolescenti si-au stabilit locul de intalnire la noi in fata ,pe scarile blocului ,bancute ,peste tot.Asta nu ar fi nimic daca ar fi civilizati .Astfel am decis sa desfiintam acele bancute ,poate asa vor mai schimba locatia.In ziua in care ne+am apucat de taiat ,am avut surpriza sa vina politia la reclamatia unor vecini.politia a zis ca_i domeniu public ,si ne_a pus sa le sudam la loc altfel suntem amendati pt distrugere.Nu stiu ce distrugeam daca erau facute de noi ,cu materialele noastre.Intrebarea mea esteaveam sau nu dreptul sa desfiintam un lucru facut de noi ?Va multumesc anticipat.
Pai politia cum a stabilit ca este bun public...Este bunul dumneavoastra si pana la proba contrarie dispuneti de el...Politia ar fi trebuit sa rezolve problema cu tinerii...
DenisRif, utilizator
Nu puteti fi amendati pentru distrugerea unui bun care nu apartine primariei, primariile au evidenta mobilierului stradal, banci, garduri, etc.
Este o problema sensibila deoarece dv nu detineti documente pentru banca care este situata pe domeniul public
@ynocentta, pentru a aplica sanctiunea politia trebuie sa demonstreze ca banca este mobilier stradal si apartine primariei. Nu prea cred ca atunci cand au executat banca au facut-o dupa proiectul primariei, mai ales din tabla!
NCP
Capitolul IV
INFRACŢIUNI CONTRA DEMNITĂŢII
Art. 251 Distrugerea
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun apartinand altuia ori impiedicarea luarii masurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum si inlaturarea masurilor luate, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
latka, utilizator