avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Banca scara fata blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Banca scara fata blocului

Bună ziua!
Spuneti-mi va rog, amplasarea unei bancute de către locatarii unui bloc la nici 2 metri de geamul meu de la bucătărie este legală? Care ar fi distanta legală la care poate fi amplasată? Dar e legal ce au făcut?
Pur si simplu bancuta a apărut peste noapte legată cu lant fix în dreptul intrării, și la nici 1 m este geamul meu de la bucătărie.
Aș dori desființarea ei deoarece intimitatea mea este pereclitata, locuiesc la parter și pe banca respectivă se adună toată lumea, în picioare, pe banca și mă deranjează privirile atintite spre geamul meu, ca sa nu mai zic de gălăgie...
Cui mă pot adresa pentru desființarea bancutei respective?
Mii de mulțumiri!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 13:56, 26 Mai 2022
~ Conținut șters la cerere ~
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt doua posibilitati:
1. banca se afla pe proprietatea comuna a asociatiei (in general la mai putin de 1 m de bloc). In acest caz amplasarea ei se poate face in conditiile legii referitoare la exploatarea proprietatii comune, cu acordul proprietarilor direct afectati. Solicitati presedintelui asociatiei inlaturarea bancii.
2. banca se afla pe domeniul public, administrat de primarie. Faceti o sesizare la primarie sau cereti presedintelui sa faca aceasta sesizare.
Va rog din suflet un mic ajuto de la dumneavoastră cu o parere!?
Daca o banca este montată de catre un proprietar langa geamul meu la nici 2m fără un consiliu al locatarilor plus celor afectați si fără o autorizație de la primărie pentru acesta bancă atunci banca aceea este ilegala o pot desființa de acolo sau??

daniel-mircea a scris:

Sunt doua posibilitati:
1. banca se afla pe proprietatea comuna a asociatiei (in general la mai putin de 1 m de bloc). In acest caz amplasarea ei se poate face in conditiile legii referitoare la exploatarea proprietatii comune, cu acordul proprietarilor direct afectati. Solicitati presedintelui asociatiei inlaturarea bancii.
2. banca se afla pe domeniul public, administrat de primarie. Faceti o sesizare la primarie sau cereti presedintelui sa faca aceasta sesizare.

Nu puteti, sunteti in cazul 2.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bancuta de la scara blocului in ce conditii poate fi desfiintata? holyshit1128 holyshit1128 Buna ziua, Pe bancuta amplasata langa scara blocului se strang foarte multi tineri in fiecare seara, tineri care consuma alcool, mananca seminte si fac foarte ... (vezi toată discuția)
Doamne ajută la. toată lumea o întrebare vă tog detin un ... Zyan Zyan Doamne ajută la. Toată lumea O întrebare vă tog Detin un spațiu comercial langă spațiul meu este amplasată o bancă peste noapte fără o cerere ... (vezi toată discuția)
Obligatii asociatie proprietari gabriela constantinescu gabriela constantinescu Este obligata asociatia de proprietari sa asigure linistea blocului adica sa intervina la acele apartamente care fac o galagie enorma chiar si noaptea? Daca ... (vezi toată discuția)