Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii pentru pensie PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii pentru pensie PFA

Buna ziua!
Am cateva intrebari, daca ma poate lamuri cineva, va rog frumos.
Daca sunt angajata pe perioada nedeterminata la o firma si imi deschid si un PFA ca instructor de fitness, trebuie sa platesc contributiile pentru pensie si la PFA? Conform noilor norme, si contributiile de la locul de munca unde sunt angajata le platesc tot eu incepand de anul acesta. Iar daca ar trebui sa platesc si la PFA, practic as plati de 2 ori, cel putin asa inteleg eu.
Ce alte taxe mai sunt de platit pt un PFA?
Pentru astfel de serviciu, instructor de fitness, este nevoie si de casa de marcat?
Va multumesc anticipat!
Nu are legatura obligativitatea platii contributiilor sociale la o pfa (cas si cass) cu faptul ca mai aveti in alta parte in acelasi timp un alt contract de munca valabil. Cele doua se platesc pe pfa doar daca venitul net anual adica venit brut - cheltuieli deductibile este peste valoarea plafonului de 12 salarii minime anuale adica in acest an peste 22800 lei.
Daca semnati contract de prestari servicii cu detinatorul de sala, cel care organizeaza acolo totul si a cumparat si aparatele, dumneavoastra nu folositi casa de marcatca ci tariful de acces si abonamentele le incaseaza acea firma iar dumneavoastra doar va da banul la final de luna in baza raportului de activitate si facturii semnate cu reprezentantul acelei firme.
Cel doua plati la cas vi se vor lua in calcul la data pensionarii.
george-neagu, moderator
Va multumesc din suflet pt explicatii.
O zi buna va doresc!