avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contradictie expozitiv dispozitiv hotarare jud
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

contradictie expozitiv dispozitiv hotarare jud

am o decizie civila cu o mare contradictie intre expozitiv si dispozitivul hotararii. Am formulat cerere de lamurire a sentintei si azi, s-a respins. Definitiv. Ce pot face ?
Cel mai recent răspuns: Diana Camelia Diaconu , Avocat 21:35, 7 Septembrie 2018
Buna seara!
Cererea de lamurire are in vedere dispozitivul hotararii si ea se solicita numai in cazul in care sunt necesare lamuriri cu privire la intelesul, intinderea,aplicarea dispozitivului hotararii sau daca cuprinde dispozitii contradictorii.
Nu stiu cum arata hotararea dvs., dar cred ca pronuntatea de respingere ar putea fi corecta, avand in vedere contradictiile dintre dispozitiv si ....expozitiv, asa cum v- ati exprimat.
Exista calea recursului sau a apelului a incheierii de respingetr, in functie de natura hotararii pentru care ati cerut lamurirea.
Daca sunteti nemultumit de hotararea propriu- zisa, si aceasta poate fi atacata cu recurs sau apel, asa cum va este indicat.
Puteti sa- mi transmiteti hotatarea pe e- mail, sa pot sa- mi dau seama despre ce este vorba.
silverblu a scris:

am o decizie civila cu o mare contradictie intre expozitiv si dispozitivul hotararii. Am formulat cerere de lamurire a sentintei si azi, s-a respins. Definitiv. Ce pot face ?

Solutia pe scurt: Respinge cererea de lămurire hotărâre. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică.
Deci, nu mai pot face nimic !
Trebuia in camera de consiliu, fara citarea partilor art.442 c.pr.civ, a fost in sedinta cu strigarea a 2 a a partilor !!!! In justitia asta nimic nu conteaza ?!
In expozitiv paratul tb sa platesc o suma, iar in dispozitiv reclamantul !!!

Dati-mi va rog, emailul
Buna seara! Aveti toate datele in contact.
Vi- l scriu si eu: av.diaconudiana@yahoo.com


silverblu a scris:

Solutia pe scurt: Respinge cererea de lămurire hotărâre. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică.
Deci, nu mai pot face nimic !
Trebuia in camera de consiliu, fara citarea partilor art.442 c.pr.civ, a fost in sedinta cu strigarea a 2 a a partilor !!!! In justitia asta nimic nu conteaza ?!
In expozitiv paratul tb sa platesc o suma, iar in dispozitiv reclamantul !!!

Dati-mi va rog, emailul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs incheiere de indreptare erori materiale marianaflore marianaflore Buna seara, Cererea de recurs indreptata impotriva incheierii de indreptare erori materiale se judeca in camera de consiliu sau in sedinta publica? Se ... (vezi toată discuția)
Cereri de completare sau lamurire a hotararii FILIPFloriana FILIPFloriana Cum se procedează pentru a completa sau lămuri o hotărâre? Vă mulţumesc şi vă doresc Sărbători binecuvântate cu armonie, împlinire şi speranţă. (vezi toată discuția)
Cerere completare dispozitiv; termen si admisibilitate catinf catinf Buna ziua, Poate cere paratul competarea dispozitivului unei hotarari definitive? In ce termen? Daca e o cauza care se judeca in camera de consiliu fara ... (vezi toată discuția)