avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj

Buna ziua. Ma numesc Camelia din Resita si am o mare problema daca ma puteti ajuta. Din data de 30.10.2009 incerc sa-mi depun actele pentru somaj. Am lucrat la Astra pariuri sportive Bucuresti, dar in filiala Resita, si ne-au concediat colectiv cu data de 5.10.2009 pe motiv de inchidere operationala. Vreau sa specific ca in luna septembrie, din data de 4 pana in 5 octombrie am avut preaviz de 20 zile lucratoare dar neplatit. Abia in data de 28.10.2009 am primit adeverinta cu cele 12 salarii pentru a depune somajul, dar pe lunile 07,08,09 anul 2009 nu avem platite contributiile la stat, desi ne-au fost retinute din salariu.
Eu am vechime 1 an si 8 luni, deci nu ar fi problema de astea 3 luni ca s-ar merge in spate 12 luni de la ultima luna platita. Prima data doamnele de la somaj m-au intrebat de ce nu avem platite astea 3 luni si in cazul asta sa-i aduc dovada de inchidere operationala a firmei, precum era bifat casuta 3 de la punctul B2 pe spatele adeverintei, daca cunoasteti documentul.
Am revenit cu un act de decizie de la Ministerul Finantelor Publice, cum ca le-a revocat licentele de exploatare a jocurilor de noroc. M-au intors si cu asta inapoi, cum ca n-ar fi dovada de inchidere operationala. La Bucuresti la firma cand am sunat mi-a raspuns ca nu au alta dovada si mi-a cerut sa vorbeasca cu juristul de la Fortele de munca Resita, deoarece directorul de aici m-a dus la el. Domnul director a precizat ca daca juristul ne aproba, ne va lua dosarele de somaj.
La telefon juristul cu doamna de la personal de la Bucuresti, au ajuns la concluzia ca, conform legii 34, trebuie sa avem platite 12 luni din 24, deci n-ar fi nici o problema de ultimele 3 luni care nu sunt platite atata timp cat avem restul 12. Juristul a cerut o alta adeverinta in care sa specifice pe ultimele 3 luni care nu sunt platite „nevirat”, iar pe spate la punctul B2 sa nu mai bifeze ultima casuta de inchidere operationala.
Am revenit si cu aceasta adeverinta ceruta de jurist, dar doamnele de la somaj, se pare ca nu cunosc prea bine legea 34, si nu vor sa ne accepte nici aceasta varianta, pe motiv ca se cere ultimele luni „descrescator pentru maxim 12 luni de la data incetarii raporturilor de munca”, iar de aceasta data juristul si-a schimbat si el parerea si nu mai e de acord cu cea spus inainte. Doamnele de la somaj declar ca este un fals in acte deoarece prima data este inchidere operationala iar in a doua adeverinta nu. Si ne-a spus ca exista 2 variante: ori ne plateste firma contributiile pe ultimele 3 luni, ori ii ducem dovada de inchidere operationala.
Firma a incercat sa ne plateasca, si s-a dus o colega care a fost prima cu adeverinta completata, dar iarasi au intors-o inapoi, cum ca trebuie bifata prima casuta de la punctul B2, „nu inregistram debite la Bugetul asigurarilor pentru somaj”. Firma nu cred ca va putea plati pentru toate din tara, deoarece nu mai exista, are o alta denumire, nu are bani, si in plus in nici un alt oras din tara nu au mai fost probleme.
Vreau sa subliniez, ca in toata tara, in celelalte orase, nu a fost nici o problema, le-a primit dosarul cu cele 3 luni lipsa plata, conform legii 34, si fara sa ceara dovada de inchidere operationala. Colegele noastre din Timisoara, asteapta banii de somaj luna viitoare, iar noua nici nu ne accepta dosarul, ramanem fara dreptul nostru. Saptamana asta urmeaza sa primim decizia de respingere a dosarului.
Acum eu doresc sa va intreb pe dumneavoastra, care cunoasteti legea cel mai bine, ce ma sfatuiti sa fac in situatia asta, cine trebuie tras la raspundere, cine trebuie sa plateasca pentru dreptul nostru care nu-l primim si cum de in Romania este cate o lege pentru fiecare oras, fiecare face ce vrea si in fiecare zi mi-au cerut alte acte la dosar. Daca stiau sa-si faca meseria cum trebuie, imi cereau din prima zi acelasi lucru si pana in ultima. Nu de fiecare data cand ne-am dus, alte acte au vrut.
Dupa parerea mea, deoarece in toate orasele colegele si-au bagat somajul cu aceleasi acte, si cum in fiecare zi ne-au cerut altceva, cred ca vinovati sunt cei de la somaj Resita. Eu impreuna cu colegele mele din Resita dorim sa mergem mai departe pe acesta cale, sa chemam in instanta pe cei vinovati, si sa ne luam dreptul de somaj. Sau chemam atat firma cat si Fortele de munca Resita, pentru a se gasi vinovatul.
Ce credeti avem castig de cauza? Si daca da, ce trebuie facut mai departe? Cine trebuie sa raspunda, cine e vinovat, si ce actiuni trebuie sa inaintam? Unde ma indrumati sa merg? Unde pot face o reclamatie pentru cei de la Fortele de munca Resita, cum ca nu-mi primesc dosarul de somaj?

Alte discuții în legătură

Am dreptul la somaj? camelia_kamy camelia_kamy Am depus la dosarul de somaj adeverinta cu cele 12 salarii dar pe ultimele 3 luni nu am platite contributiile iar pe spatele adeverintei este bifat ... (vezi toată discuția)
Dosar somaj cu probleme... cristiana_h cristiana_h Buna ziua, In speranta ca cineva ma poate lamuri cu privire la actele necesare depunerii dosarului de somaj... Pentru ca tocmai am fost trimisa inapoi cu ... (vezi toată discuția)
Somaj violiza violiza Buna ziua, lucrez la o firma X infiintata de 6 luni, si deja a inceput concedierea colectiva, pentru a beneficia angajatii de somaj trebuie sa le eliberez ... (vezi toată discuția)