avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare case

B-)In cazul vanzarii casei ce plateste vanzatorul ? si cumparatorul ?
Cel mai recent răspuns: ili1 , utilizator 12:50, 6 Aprilie 2006
Fii mai clar! Daca te referi la taxe atunci vanzatorul plateste doar extrasul de Carte Funciara iar cumparatorul taxele notariale. Dar asta nu este o regula si nici nu e prevazuta expres undeva. Daca ei cad de acord atunci pot sa plateasca taxele si in cota egala.
Deci,vreau sa construiesc 5 case pe terenul meu si sa vand, trebuie sa platesc la stat ca realizez venit ?
cum este mai bine sa construiesc si sa vand ca peroana fizica sau ca persoana juridica ?
mersi
va rog ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren monq monq buna ziua am un teren intravilan (14.000 mp) pe care il vand acum. pe langa tx notariale se mai plateste si 16% impozit la stat? si ce alte tx se mai ... (vezi toată discuția)
Taxe notariale vanzare apartament LUMINITA1054 LUMINITA1054 Buna ziua, Vreau sa vand un apartament cu 2 camere, cu plata in 2 rate,la pret total de 17000 euro, din care avans 9000 euro .Care sunt taxele notariale care ... (vezi toată discuția)
Cadastru / intabulare teren / drum acces helgapopa helgapopa In 2004 am cumparat un teren de 500 mp net, rezultat dintr-o lotizare-dezmembrare. In acelasi contract de vanzare-cumparare era inclusa si cota-parte din ... (vezi toată discuția)