Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare case

B-)In cazul vanzarii casei ce plateste vanzatorul ? si cumparatorul ?
Fii mai clar! Daca te referi la taxe atunci vanzatorul plateste doar extrasul de Carte Funciara iar cumparatorul taxele notariale. Dar asta nu este o regula si nici nu e prevazuta expres undeva. Daca ei cad de acord atunci pot sa plateasca taxele si in cota egala.
Deci,vreau sa construiesc 5 case pe terenul meu si sa vand, trebuie sa platesc la stat ca realizez venit ?
cum este mai bine sa construiesc si sa vand ca peroana fizica sau ca persoana juridica ?
mersi
va rog ?