Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces custodie, domiciliu si pensie de intretinere - ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces custodie, domiciliu si pensie de intretinere - Concediu luna tatalui

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi referitoare la urmatorul caz:
- mama si tatal (necasatoriti) copilului minor (recunoscut de tata, locuieste cu mama) sunt in proces de custodie (exista tensiuni si conflicte intre cei doi parinti);
- parintii au domiciliul in localitati separate;
- mama este in CCC urmeaza sa revina la serviciu, urmand ca minorul sa ramana in grija bunicii materne la domiciliul mamei;
- slabe sanse ca hotararea definitiva a instantei in procesul de custodie sa se poata da inainte de data revenirii mamei la serviciu, astfel incat hotararea instantei sa poata fi atasata la dosarul prin care se anunta autoritatile ca se incheie CCC-ul;
- tatal refuza sa completeze si semneze declaratiile sale din dosarul mai sus mentionat, pe motiv ca ar vrea sa isi ia concediul de 1 luna legal, dar nu stie inca daca i se va aproba de la serviciu;
Intrebarile sunt urmatoarele:
1. In ce masura este legal ca tatal sa isi ia concediul respectiv in conditiile in care procesul este inca in desfasurare? (Teoretic inteleg ca neexistand hotararea definitiva a instantei, se poate; dar cum ar trebui procedat in conditiile in care copilul locuieste cu mama si este inca alaptat?)
2. Cum se procedeaza legal, in aceste conditii, in care, neexistand o decizie definitiva a instantei in procesul de custodie, tatal isi va lua aceasta luna de concediu? Unde ar trebui sa “stea tatal in concediu” cu copilul (domiciliul sau, al mamei)?
3. Exista oare vreun precedent de acest fel?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
NoDramaLlama, utilizator