Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul de functii

Buna ziua

Doresc sa va intreb daca durata maxima a timpului de munca pe saptamana stabilita de Codul muncii la art. 111, alin.1 la 48 ore, este valabila pentru un contract individual de munca sau si pentru cumulul de functii, care presupune existenta mai multor contracte individuale de munca. Spre exemplu, in cazul unui cumul de functii, daca am un contract individual de munca, la functia de baza, cu 40 ore pe saptamana, si un al doilea contract individual de munca cu 20 ore pe saptamana, este legal ? In esenta, ma intereseaza daca art. 111, alin.1 reglementeaza si cumulul de functii sau doar o functie corespunzatoare unui contract individual de munca.
Daca cele 2 CIM-uri sunt la angajatori diferiti atunci nu aveti nici o problema.
A fost vointa dvs de a avea mai multe joburi.
Indiferent daca cumulul de functii este la un singur angajator sau la mai multi, durata maxima de 48 de ore se refera la un singur CIM.