avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Protejare business plan
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Protejare business plan

Bună ziua!
Am un Business plan dar nu-l pot finanța integral din resurse proprii.
M-am gandit sa-l prezint unor finanțatori, dar există varianta ca aceștia să-și însușească această idee și, dispunând de resursele necesar să-l implementeze fără acordul/ajutorul meu.
Intrebarea este; există un contract/acord, etc, prin care îmi pot proteja idea?
Ultima modificare: Luni, 10 Septembrie 2018
baiatulmeu, utilizator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 21:04, 13 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, puteti incheia cu acestia un NDA (non-disclosure agreement), sau acord de confidentialitate pe romaneste.
Mulțumesc foarte mult!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
NDA este opozabil doar celor care l-au semnat. Tertii sunt liberi sa va imite planul de afaceri (daca-l afla sau le vine si lor aceeasi idee).

Pe scurt: un plan de afaceri nu poate fi protejat la OSIM.
Ultima modificare: Joi, 13 Septembrie 2018
tgeorgescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protejare prestator de servicii in faza de analiza a proiectului gollum13 gollum13 Salut, Poate fi protejat in vreun fel dreptul unui prestator de servicii in faza de analiza a proiectului? De exemplu, clientul apeleaza la un freelancer, ... (vezi toată discuția)
Protejarea unei idei de afacere Axinte Ion Axinte Ion Am o idee de afacere si urmeaza sa ma intalnesc cu niste potentiali investitori. Cum as putea sa o protejez, ca sa nu ajung in situatia in care potentialii ... (vezi toată discuția)
Contract pt protejarea unui app! danutza33 danutza33 As vrea sa dezvolt o aplicatie pentru mobile (Androis/iOS), ideea e a mea, proiectul la fel, insa neavand cunostinte de programare trebuie sa colaborez cu un ... (vezi toată discuția)