Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Protejare business plan
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Protejare business plan

Bună ziua!
Am un Business plan dar nu-l pot finanța integral din resurse proprii.
M-am gandit sa-l prezint unor finanțatori, dar există varianta ca aceștia să-și însușească această idee și, dispunând de resursele necesar să-l implementeze fără acordul/ajutorul meu.
Intrebarea este; există un contract/acord, etc, prin care îmi pot proteja idea?
baiatulmeu, utilizator
Da, puteti incheia cu acestia un NDA (non-disclosure agreement), sau acord de confidentialitate pe romaneste.
Mulțumesc foarte mult!
NDA este opozabil doar celor care l-au semnat. Tertii sunt liberi sa va imite planul de afaceri (daca-l afla sau le vine si lor aceeasi idee).

Pe scurt: un plan de afaceri nu poate fi protejat la OSIM.
tgeorgescu, utilizator