Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... protejare prestator de servicii in faza de analiza a ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

protejare prestator de servicii in faza de analiza a proiectului

Salut,
Poate fi protejat in vreun fel dreptul unui prestator de servicii in faza de analiza a proiectului? De exemplu, clientul apeleaza la un freelancer, acesta din urma ii face niste schite, ii da niste detalii tehnice despre solutia ce se potriveste clientului, iar clientul se razgandeste sau apeleaza la alt prestator, avand deja informatiile tehnice de la primul.
Exista vreun fel de contract in acest sens? Prin care clientul sa se oblige ca in cazul in care va implementa solutia in felul propus de prestator, il va alege chiar pe acesta de la care are schitele si nu pe altul.
Multumesc!
Sugestia mea ar fi sa folosesti un "Acord de Nedivulgare" (NDA - Non-Disclosure Agreement), pe care sa il semnezi cu clientul, iar la respectivul act se vor anexa toate documentele (ma refer la cele cu relevanta "creativa"), datate pe fiecare pagina si semnate de client, ca fiind propuse de catre prestator. Desigur, fiind vorba despre un acord intre persoane fizice - daca bine am inteles) ideal ar fi sa le aveti semnate sub autentificare notariala, dar asta ar fi deja o posibila... bresha! ;-)