Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Firma web development, posibilitate de facturare ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Firma web development, posibilitate de facturare persoana fizica UE sau non-UE

Buna,

Doresca sa aflu mai multe informatii despre posibilitatea facturarii persoanelor fizice aflate in UE sau non-UE.

Eu ofer servicii de web development, in momentul acesta in calitate de "freelancer", doresc sa imi deschid o firma( SRL am inteles ca este cel mai bine, nu dispun de nici o diploma pentru a atesta ceea ce stiu, am invatat programare singur).

Clientii mei sunt majoritatea non-UE dar si Din UE, 95% persoane fizice, acestia platesc prin Paypal sau Bitcoin.

Cum se procedeaza legal pentru a factura un asemenea client pentru serviciile oferite, platesc TVA?

Fiind firma inregistrara am posibilitatea de a adauga ca optiune de plata, pe site-ul firmei, plata prin card de credit, la fel , cum procedez ca aceste incasari sa fie legale.

Sper ca am pus intrebarile corecte, am un volum considerabil de clienti si as dorii sa fie totul legal.
Nu este necesar sa fiti platitor de TVA daca deschideti o firma pana nu atingeti un anumit plafon .
Din cunostinte stiu ca se poate deschide si PFA fara diplome in acest domeniu .
Exista diferite platforme online ce se ocupa de administrarea clientilor, facturi emise automat inclusiv plati automate .
Costurile la un SRL lunare sunt contabilul si impozitul la stat in proportie de 3% din incasarile/facturile avute/emise .

Si da, exista procesatori de plati prin card/sms/bitcoin s.a.m.d asta nu este o problema .
Buna,

Multumesc pentru timpul acordat!

Imi poti specifica o platforma care se ocupa de clienti/facturi etc.. suna interesant. Multumesc!

S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Nu este necesar sa fiti platitor de TVA daca deschideti o firma pana nu atingeti un anumit plafon .
Din cunostinte stiu ca se poate deschide si PFA fara diplome in acest domeniu .
Exista diferite platforme online ce se ocupa de administrarea clientilor, facturi emise automat inclusiv plati automate .
Costurile la un SRL lunare sunt contabilul si impozitul la stat in proportie de 3% din incasarile/facturile avute/emise .

Si da, exista procesatori de plati prin card/sms/bitcoin s.a.m.d asta nu este o problema .

Whmcs pentru produse ce tin de domeniul it (gazduire website s.am.d) doar ca necesita plata unei licente de cca 10eur/luna, boxbolling este gratuit dupa cate stiu, opencart ca site de vanzari produse / magento e identic ca emagul .
Nuantele sunt multiple: partenerul caruia ii prestati servicii este UE sau non-UE, PF sau PJ, etc.

In plus, ce fel de cheltuieli faceti cu ce parteneri?

E bine sa vorbim concret despre fiecare dintre acestea pentru ca oricare poate avea sau nu, o abordare diferita.
Iulian Manea a scris:

Nuantele sunt multiple: partenerul caruia ii prestati servicii este UE sau non-UE, PF sau PJ, etc.

In plus, ce fel de cheltuieli faceti cu ce parteneri?

E bine sa vorbim concret despre fiecare dintre acestea pentru ca oricare poate avea sau nu, o abordare diferita.

Clientii sunt non-UE si persoane fizice.
Nici o cheltuiala, eu doar prestez serviciul de programare si incasez banii. Cheltuiala ce o am sunt serverele website-ului firmei

Am luat legatura cu o doamna Contabil pentru a incepe demersurile, ďansa a mers la finante si unde crede ca mai este necesar pentru a afla cum este cel mai ok mod de a factura persoane fizice care fac plata prin paypal sau bitcoin.
Mrpu, utilizator