avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor

Am fost pus ca martor intr-un proces civil fara ca eu sa stiu si vreau sa ma retrag , cum trebuie sa procedez si daca mi se poate intampla ceva ? Multumesc !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:35, 10 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va puteti retrage.
Interesul justitiei nu va permite sa va retrageti ci sa dati declaratie.
Ok , am inteles , asta ar fi o declaratie ca nu vreau sa particip ca martor ? Multumesc !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In fata judecatorului sunteti obligat sa spuneti adevarul si numai adevarul si sa nu ascundeti nimic din ceea ce stiti.
Nu se poate sa refuzati...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntarea la declaratie de martor florin 71 florin 71 Buna ziua, as vrea un răspuns din partea dvs. in urmatoarea problema. Am fost citat ca martor intr-un proces civil privind legalitatea unui contract de ... (vezi toată discuția)
Juramantul martorului vhojda vhojda Va rog sa-mi spuneti, daca in calitate de parat sau de martor, este obligatoriu juramantul in forma religioasa, cu mana pe Biblie sau pe cruce in fata ... (vezi toată discuția)
Martor asistent intrebatorul intrebatorul Buna ziua la toata lumea...am si eu o intrebare daca se poate raspunde. Daca intr un proces eu sunt martor colateral (nu am participat la o anumita ... (vezi toată discuția)