Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CAS si CASS pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CAS si CASS pentru PFA

Buna ziua
Cheltuielile cu CAS si CASS efectuate de o persoana fizica care realizeaza venituri din activitati independente,mai sunt deductibile la calculul impozitului?
Multumesc

Buna ziua,

Potrivit reglementărilor valabile în anul 2018, venitul net anual impozabil, din activităţi independente se determină prin însumarea tuturor veniturilor nete anuale recalculate (venit net anual – pierderi reportate), din care se deduce CAS datorată. CASS nu este deductibila la calculul venitului anual impozabil.