Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nesemnarea unei procuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nesemnarea unei procuri

Buna ziua . Sunt divortata si am doua fetite iar custodia este comuna cu fostul sot..Asi dori sa plec in vacanta cu fetele instrainatate dar am nevoie de o procura semnata din perte tatalui ca este deacord cu plecare fetelor .Intrebarea mea este in cazul in care nu este deacord cu semanarea procurei cum ar trebui sa procedez sau ce ar trebui sa fac?
Dacă domnul nu este de acord să semneze declaraţia de acord, trebuie să cereţi suplinirea semnăturii printr-un proces la Judecătorie. Aveţi nevoie de:
-dovada refuzului său (sms, email)
-să arătaţi că e în interesul fetiţelor să plece în vacanţă în afara ţării
buna ziua,
Daca refuza va trebui sa va adresati instantei.
Daca este ceva URGENT atunci, pe langa cererea pe fond, formulati si cerere de ordonanta presedintiala.