Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț partaj uzufruct
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț partaj uzufruct

Bună! Eu cu soțul meu locuim împreună de 3 ani de zile! De un an suntem căsătoriți legal. Părinți lui ne-au dat casa pentru a locui! Acum vor sa o treacă pe noi cu contract de vânzare cumpărare cu uzufruct! Întrebarea mea este daca in caz de divorț eu cu ce voi rămâne? Menționez că până acum am investit 15.000 euro în casa!
Bunul dobandit prin contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager este un bun comun, proprietate devalmasa .

(operand comunitatea legala ).

Dreptul de uzufruct viager apartine socrilor dumneavoastra.

Dumneavoastra aveti obligatia generala si negativa de a nu aduce atingere exercitiului liber si neingradit.

Dreptul de uzufruct reprezinta un dezemembramant al dreptului de proprietate , drept real principal, esentialmente derivat.

Acesta se va stinge la momentul decesului uzufructuarilor.

Pana la momentul decesului, proprietatea este "dezgolita" de o parte din atributele sale, anume posesia si folosinta, ce apartin uzufructuarilor.

Dumneavoastra si sotul veti detina nuda proprietate ( ce cuprinde un drept de dispozitie juridica si materiala asupra bunului ).

Investitia efectuata da nastere unui drept de creanta, supus termenului de prescriptie de 3 ani.

Daca , insa, bunul va fi dobandit prin donatie doar de sotul dumneavoastra, dumneavoastra nu sunteti coproprietar.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat