avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

O persoană fizică poate dona un imobil bun propriu , încheia un act notarial(autentic) ca și donator , în favoarea doar unuia dintre soți , exemplu doar soției , ca donatar ,cu sarcină : uzufruct viager în favoarea donatorului ?
Cel mai recent răspuns: olteandenisa , utilizator 14:13, 29 Ianuarie 2018
sigur ca da cu conditia ca si cel in favoarea caruia se face donatia sa o accepte.
Bunurile dobandite prin donatie sunt proprii, cu exceptia cazului in care donatorul a prevazut ca vor fi comune.

Bunul dobandit prin donatie va avea calitatea de bun propriu.

Actul se perfecteaza in forma autentica, notariala.

Dvs. vreti sa instrainati nuda proprietate.

Dvs. doriti sa aveti calitatea de uzufructuar.

Dreptul de uzufruct reprezinta un dezmembramant al dreptului de proprietate, drept real principal, temporar, esentialmente derivat.

Atributele posesie si folosintei apartin uzufructuarului.

Nuda proprietate va apartine.

Practic, proprietatea este dezgolita de atributele sale.

Uzufructul poate fi viager, ori constituit pe o perioada determinata.

(uzufructul este aparat prin actiune confesorie de uzufruct).

La momentul stingerii uzufructului, proprietatea redevine deplina.( uzufructul se stinge prin ajungerea la termen , ori prin deces).


Succes.
Mulțumesc.Legat de aceași speță , aș vera să știu dacă as putea dona imobilul atât fiicei majore(care este căsătorită despre care am amintit anterior) cât și fiicei minore (14 ani împliniți) ; consider că este necesară desemnarea unui curator special de către primărie , dar mai este nevoie de autorizarea acesteia în instanță ?
Ultima modificare: Vineri, 26 Ianuarie 2018
olteandenisa, utilizator
Pt.minor va trebuie o cerere emisa de notar către Autoritatea Tutelara pt.desemnare curator. Durează 30 zile la AT și aveți nevoie inclusiv de 2 martori.
Mulțumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act donatie Adelina772 Adelina772 buna ziua,am si eu o problema.Am primit mostenire de la tatal meu mai multe proprietati din care in una am lasat-o pe mama mea.Eu sant singura mostenitoare si ... (vezi toată discuția)
Donatie cu uzufruct viager rodicaboian rodicaboian Speta este urmatoarea: am primit prin donatie, impreuna cu fratele meu, un apartament de la mama noastra. In actul de donatie este mentionata clauza de ... (vezi toată discuția)
Contract de uzufruct cu vânzare ARKzad ARKzad contractul de uzufruct viager cu vânzare poate fi reziliat de proprietar? (vezi toată discuția)