avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de uzufruct cu vânzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de uzufruct cu vânzare

contractul de uzufruct viager cu vânzare poate fi reziliat de proprietar?
Buna ziua,
Pai este vorba despre un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager.
Daca vanzatorul dovedeste ca cumparatorul nu-si respecta obligatia poate solicita in instanta rezilierea. Dar doar pentru nerespectarea clauzei de uzufruct.
acest contract poate fi atacat?
A fost perfectat un contract de vanzare -cumparare cu drept de uzufruct viager.

Contractul de vanzare -cumparare presupune plata pretului.( pretul este de esenta contractului de vanzare-cumparare,trebuie sa fie real, sincer si serior, altminteri , suntem in prezenta unei donatii deghizate).

Sanctiunea este nulitatea absoluta.

Dreptul de uzufruct viager reprezinta un dezmembramant al dreptului de proprietate, drept real principal, esentialmente derivat, temporar, care confera titularului atributele de posesie si folosinta, desprinse din continutului dreptului de proprietate.

Nuda proprietate nu ii apartine, nuda proprietate cuprinde dreptul de dispozitie .(juridica si materiala).

Dreptul de uzufruct a fost legal constituit, prin conventie notariala.

Astfel, art. 747 Cod civil, reglementează trei cazuri de stingere a uzufructului bazate pe atitudinea culpabilă a uzufructuarului, şi anume:

- atunci când uzufructuarul abuzează de folosinţa bunului;

- uzufructuarul aduce stricăciuni bunului primit în uzufruct;

- uzufructuarul lasă bunul să se degradeze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare - uzufruct viager flory104 flory104 Am devenit proprietara de apartament in 2009 prin vanzare - cumparare, de la parintii mei catre mine, in contract avand uzufruct viager fiecare. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager oviiul oviiul vreau sa cumpar un apartament cu credit bancar pe numele socrilor -pentru a beneficia de tva 5%, eu avnd unul cumparat cu 5% tva- eu o sa platesc ratele la ... (vezi toată discuția)
Contract de v-c cu uzufruct viager ionclaudiu ionclaudiu In contract se stipuleaza ca uzufructul este pe tot apartamentul pe durata vietii celor doi vanzatori fara alte clauze de intretinere. Ce obligatii are in ... (vezi toată discuția)