Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Cum îmi pot lua copilul in Italia?
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Cum îmi pot lua copilul in Italia?

Am plecat din Romania in 2014,am un băiețel de 6 ani care a stat cu tatal lui pana in ziua de astazi(am hotărât să plec de lângă el pentru ca a vrut să mă omoare cu cuțitul din cauza că nu eram de acord să las serviciul intr-un bar aproape de casă și de copil ,cand a venit cu cuțitul copilul era treaz lângă mine se trezise din cauza tipetelor la doar doi anișori)Acum s-a hotărât să bage divorț iar avvocatura lui mi-a spus că nu am drepturi la custodia copilului deoarece sunt în Italia ,el vrea să ii dau semnătura ca băiatul să il las lui .Cât timp am de când sunt în Italia i-am trimis pachete,bani copilului in Romania,ne auzim mereu la telefon...Eu muncesc la un bătrân cu acte in regula pe termen indeterminat la 4 ore pe zi .....Nu știu ce ar trebui să fac eu vreau sa am copilul cu mine ....multumesc celor ce vor raspunde
Situația este delicată având în vedere că minorul stă deja la tată, sens în care nu este în regulă să stați în pasivitate.

Prin urmare, fiți beligenrantă și contractați și dvs serviciile unui avocat pentru a încerca să obțineți stabilirea locuinței minorului la domiciliul dvs, pensie de întreținere, etc.
Pot face domiciliul copilului in Italia in casa mamei mele de proprietate fără acordul tatălui? Eu am in Italia actele copilului legalizate și apostilate din Romania ...multumesc anticipat pentru raspuns
Instanța va decide, trebuie invocate motive temeinice de către avocat, pt a se da valență în cel mai înalt grad principiului interesului superior al minorului.
Mamele pot avea sanse la proces dar cazul dvs. este extrem de complicat.
Lasand copilul la tata 4 ani va fi extrem de greu...
Sunt foarte multe lucruri de analizat.

Mesaj editat.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal