Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program redus pentru mamele care au nascut si se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program redus pentru mamele care au nascut si se intorc la serviciu

As avea o intrebare. Am nascut acum 5 luni si m-am intors la servici (tatal copilului beneficiind de indemnizatie), solicitand program redus de la 8 la 6 ore pentru alaptare. Colegele mele de la resurse umane mi-au solicitat verbal sa aduc lunar dovada de la medicul specialist al copilului precum ca alaptez. In contractul colectiv de munca ( eu lucrez la Primarie) scrie ca mamele care a u nascut si se intorc la servici benficiaza de program redus de la 8 ore la 6 ore fara sa se specifice ca doar in cazul in care alapteaza si nicidecum ca trebuie sa aduca lunar adeverinta in acest sens.
Va rog sa-mi spuneti daca exista o lege si cum se numeste ea prin care sa pot beneficia de program redus fara sa trebuiasca sa merg toata luna la medicul pediatru pt adeverinta aceea ( pe care eu nu am gasit-o in ordonanta privind protectia maternitatii la locul de munca).
E vorba de OUG 96/2003, perioada de alaptare inteleasa prin aceasta ordonanta este de 12 luni, la recomandarea medicului. Acum nu trebuie sa o interpretam ad literam, adica recomandarea medicului luna de luna, mi se pare putin abuziv.
Intr-adevar, textul prevede anexarea unei adeverinte de la medicul de familie, la contractul de munca, nu mai tarziu de 6 luni de la nasterea copilului.
Textul mai prevede la art.2 lit. e ca angajata isi anexeaza aceste adeverinte la inceputul si sfarsitul perioadei de alaptare.
Aveti grija ca trebuie sa primiti salariul intreg.