avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calitate de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calitate de mostenitor

Am si eu o intrebare, intr-o speta: un domn , dobandeste un apartament inaintea casatoriei. Se casatoreste, dupa 16 ani, decedeaza. Mai are un copil , major, dintr-o casatorie anterioara. Sotia supravietuitoare, are drept de mostenire la apartament, si daca are, ce cota?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:47, 13 Septembrie 2018
Succesiunea se dezbate la notar, da, are drept la moștenire
Multumesc! Ati putea sa-mi spuneti si cat ii revine din masa succesorala ?
1/4 sotia si 3/4 copilul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota parte sot supravietuitor Justitiarul711 Justitiarul711 O persoana se casatoreste iar in timpul casatoriei dobandeste o locuinta. Din casatorie rezulta 2 copii. Sotul decedeaza iar sotia ramasa in viata se ... (vezi toată discuția)
Cote parte in caz de succesiune Justitiarul711 Justitiarul711 O d-na cu 3 copii proveniti dintr-o casatorie anterioara se casatoreste cu un domn holtei, fara obligatii. Din casatoria celor doi nu au rezultat copii. ... (vezi toată discuția)
Mostenitori renata67 renata67 Buna ziua! As vrea sa va relatez o situatie si sa va pun o intrebare. Doua persoane au trait in concubinaj cativa ani , timp in care li s-a dat un ... (vezi toată discuția)