Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calitate de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calitate de mostenitor

Am si eu o intrebare, intr-o speta: un domn , dobandeste un apartament inaintea casatoriei. Se casatoreste, dupa 16 ani, decedeaza. Mai are un copil , major, dintr-o casatorie anterioara. Sotia supravietuitoare, are drept de mostenire la apartament, si daca are, ce cota?
Va multumesc!
Succesiunea se dezbate la notar, da, are drept la moștenire
Multumesc! Ati putea sa-mi spuneti si cat ii revine din masa succesorala ?
1/4 sotia si 3/4 copilul