avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

Bună ziua. Ce pot sa fac sa plec cu copilul în vacanta în străinătate dacă tatăl ei nu e de acord sa îmi facă procura .Am divorțat la notar și avem custodie comuna.
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 15:29, 13 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Va puteti adresa instantei solicitand sa pronunte o senyinta care sa suplineasca acceptul tatalui.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pt a evita un proces încercați să-i aduceți argumente tatălui cu privire la interesul copilului.
Dacă nu reușiți să persuadați, formulați acțiune solicitând instanței suplinirea consimțământului tatălui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu copil minor Matache Mihaela Matache Mihaela In cazul unui divort in care custodia este comuna,iar mama doreste sa plece in vacanta cu copilul, mai trebuie procura de la tata? (vezi toată discuția)
Avocat Ionela90mihai Ionela90mihai Buna seara!Eu si fostul sot suntem divortati de doi ani dar avem custodie comuna.As vrea sa plec la anul cu copilul intr-o vacanta in afara tarii,dar ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna - tatal nu-si da acordul pt vacanta in strainatate ContSters287132 ContSters287132 Buna Ziua , Am divortat cu un an in urma si Judecatoarea a hotarat sa avem custodie comuna . Fostul meu sot nu ne mai plateste pensia alimentara de 10 luni ... (vezi toată discuția)