Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transfer de pe o secție în alta a spitalului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transfer de pe o secție în alta a spitalului

Bună ziua, Doresc sa ma transfer de la actualul loc de munca - asistent medical pe o alta secție în cadrul aceluiași spital. Am primit acceptul la viitorul loc de munca dar șef. De secție actual nu vrea sa semneze pe motiv ca pierde postul. Poate face acest lucru? Este obligatoriu sa am acceptul ambilor șefi de secție? În acest moment sunt detașat pe o alta secție la cererea conducerii spitalului și cu acordul meu. În caz ca nu se aproba transferul se poate prelungi detașarea? Mulțumesc.
1. In acest caz, nu este posibil transferul de pe o sectie pe alta.... nu este prevazut de lege.

2. In speta, poate fi vorba despre o schimbare a locului de munca , situatie in care locul de munca de pe sectia actuala devine vacant.

Art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
..
b) locul muncii;
....
Prin urmare, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor.

3. In cazul dvs.,poate opera delegarea ...Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.