Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administratorul unic / director general
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administratorul unic / director general

Administratorul unic dintr-un SA ce functioneaza in regim unitar, poate fi si director general? I se pot aplica prevederile art.143 ind.1 alin.3,din LSC chiar daca nu exisata un consiliu de administratie?!Vorbim de un administrator care nu este actionar !
Administratorul unic nu poate fi si director general deoarece nu sunt intrunite conditiile pluralitatii de administratori pentru delegarea atributiilor de administrare operativa (vezi art. 138 ind. 1 alin. (1) LSC).
Da, m-am lamurit citind si art.137 ind.3 alin 3! Asta ne cam incurca la ceea ce vrem noi sa facem. Oricum, mersi mult!