Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale situatii asociat SRL si sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

situatii asociat SRL si sediu social

1) Un functionar public poate fi asociat intro societate comerciala?

- Statutul funcionarilor publici 188/1999:
"Functionarii publici nu pot detine functii in regiile autonome, societatile comerciale ori in alte unitati cu scop lucrativ.
Functionarii publici nu pot exercita la societati comerciale cu capital privat activitati cu scop lucrativ care au legatura cu atributiile ce le revin din functiile publice pe care le detin si nu pot fi mandatari ai unor persoane in ceea ce priveste efectuarea unor acte in legatura cu functia pe care o indeplinesc. "
- Legea 161/2003 ( transparenta functii publice..): "Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ, din sectorul public sau privat, în cadrul unei asociaţii familiale sau ca persoană fizică autorizată"

Notiunea de "functie" sau "alte activitati" in cadrul societatilor comerciale include si calitatea de asociat?

2) Daca un sot vrea sa faca sediu social in apartamentul proprietate comunca a celor doi soti, are nevoie de acordul celuilalti sot? si daca da, trebuie in forma autentificata la notar?

functionarii publici nu pot fi asociati

da, este nevoie si de acordul sotului pentru sediul social
practic, contractul (comodat, locatiune) va fi semnat de ambii soti cu societatea.