Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recurs
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recurs

Buna seara.
As dori sa stiu daca pot face recurs intr-un divort la care am facut deja apel care mi-a fost respins?
Si as dori sa imi explice si mie cineva cum este posibil ca doua Instanțe de judecată sa stabilească o pensie de întreținere in condițiile in care eu am deja o hotărâre judecătorească definitiva pentru plata pensiei de întreținere depusă in dosarul de divort inca din prima instanța?!
Multumesc anticipat !
Nu puteţi face recurs, apelul a dat decizia definitivă.
În problemele privind minorii, sentinţele definitive au autoritate de lucru judecat relativă, deci se pot schimba, în funcţie de schimbările petrecute de la ultima hotărâre până în prezent.Cele 2 instanţe au procedat corect.

Martonze a scris:

Nu puteţi face recurs, apelul a dat decizia definitivă.
În problemele privind minorii, sentinţele definitive au autoritate de lucru judecat relativă, deci se pot schimba, în funcţie de schimbările petrecute de la ultima hotărâre până în prezent.Cele 2 instanţe au procedat corect.

Si acum de care pensie sa țin cont?? De cea cu care sunt in executare sau de cea noua?
Țin sa precizez următoarele : in divort nu s-a cerut anularea, suspendarea si nici alta pensie pentru ca deja exista una . In plus, la cea existenta, el a facut contestație la executare , proces pe care l-a pierdut!
Iar a 2 a pensie nu este nicidecum in interesul superior al minorelor ba chiar pot spune mai degrabă ca este mai mult in interesul suprem al tatălui!

Executarea silită a restanţei (a pensiei neplătite) se face în cuantumul calculat până la data stabilită în ultima sentinţă judecătorească că este valabilă noua pensie.
De exemplu, dacă executaţi silit o pensie din 1 septembrie 2015 în cuantum de 800 lei lunar, iar în decizia de la divorţ scrie: "se stabileşte pensia de intreţinere pentru copiii minori în cuantum de 400 lei lunar de la data introducerii acţiunii (de divorţ), să zicem 1 septembrie 2017, veţi putea executa numai 800 lei x numărul de luni din data de 1 septembrie 2015 până la data înregistrată pe portalul judecătoriei că s-a introdus divorţul, (1 sept.2017), adică 24 luni x 800 lei.
Întotdeauna, ultima hotărâre judecătorească e valabilă. Cu siguranţă, tatăl copiilor şi-a aranjat documente că are salariul minim pe economie sau s-a declarat fără venituri.
Martonze, utilizator

Martonze a scris:

Executarea silită a restanţei (a pensiei neplătite) se face în cuantumul calculat până la data stabilită în ultima sentinţă judecătorească că este valabilă noua pensie.
De exemplu, dacă executaţi silit o pensie din 1 septembrie 2015 în cuantum de 800 lei lunar, iar în decizia de la divorţ scrie: "se stabileşte pensia de intreţinere pentru copiii minori în cuantum de 400 lei lunar de la data introducerii acţiunii (de divorţ), să zicem 1 septembrie 2017, veţi putea executa numai 800 lei x numărul de luni din data de 1 septembrie 2015 până la data înregistrată pe portalul judecătoriei că s-a introdus divorţul, (1 sept.2017), adică 24 luni x 800 lei.
Întotdeauna, ultima hotărâre judecătorească e valabilă. Cu siguranţă, tatăl copiilor şi-a aranjat documente că are salariul minim pe economie sau s-a declarat fără venituri.

Multumesc pentru răspuns.
Nu stiu daca si-a aranjat documentele dar stiu sigur ca minunata mea soacra lucreaza la o familie de avocați din București si s-au aranjat oricum alte documente mai importante!
Prima sentința pentru plata pensiei era in cuantum de 1/3 din salariul net lunar pe cand sentința din divort este de 1/3 din salariul minim net lunar realizat!
Citiţi cu atenţie hotărârea.
Poate nu aţi înţeles bine ce scrie acolo; de obicei, hotărârea stabileşte 1/3 din venitul net realizat, DAR NU MAI PUŢIN de 1/3 din venitul minim net pe economie - este şi logic, omul poate intra în şomaj sau să piardă locul de muncă, totuşi, şi în acele condiţii (fără venituri) este obligat la plata a 1/3 din venitul minim net pe economie. dacă nu scrie aşa, cereţi în instanţă corectarea erorii materiale.