Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Inspector in domeniul sanatatii si securitatii in ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Inspector in domeniul sanatatii si securitatii in munca

Buna ziua ! As vrea sa stiu daca fac cursul de 80h pentru calificarea Inspector SSM , dupa primirea certificatului de absolvire, acesta este valabil toata viata sau expira dupa un interval de timp ? As vrea mai multe detalii daca se poate despre acest curs . Il pot face daca am absolvit un liceu teoreti profil real (bio-chimie ) iar acum sunt studenta in anul 2 la facultatea de Biologie specializare Biochimie, Universitatea Bucuresti ? Multumesc !
GeorgiiA, utilizator
Este posibil ca logica (si ma refer aici, strict, la domeniul ssm si psi-su) sa nu aiba intotdeauna legatura cu ceea ce se intampla in realitate, in special prin facultatile particulare.
Daca Inspectia muncii accepta rezulta ca totul este in regula si atunci nu trebuie sa mai analizeze periodic "topul" cauzelor accidentelor de munca.
Va multumesc tuturor pentru raspunduri . Imi doresc sa urmez aces curs fiindca atunci cand voi termina facultatea de Biologie specializare Biochimie, vreau sa apara frumos in CV , un curs respectat (ajutandu-ma la angajare ca si biochimist medical) dar pe langa acest aspect imi doresc enorm sa il urmez deoarece mi se pare folositor . Daca se poate sa imi spuneti daca mai exista astfel de cursuri ce tin de domeniul sanatatii, v-as multumii din suflet !
In domeniul ssm exista cursuri postuniversitare de 180 de ore, agreate de Inspectia muncii (Politehnica Buc., Institutul de mine Petrosani, etc.) precum si studii de master, doctorat organizate de facultati tehnice de profil (in cadrul Politehnica Buc., Politehnica Iasi, IM Petrosani, etc.).