avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune curte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune curte

Buna ziua,
avem un imobil cu o curte de 166mp in indiviziune, delimitate in fapt, iar vecinul codivizar a inchiriat un imobil catre un laborator, cmi, fara sa imi ceara acordul scris sau verbal, clientii tranzitand acest spatiu indiviziune, dar delimitat cu gard. Se poate cere anularea actului de inchiriere al vecinului, avand in vedere ca nu mi-a cerut acord?multumesc
Cel mai recent răspuns: mircea.g , utilizator 19:21, 21 Septembrie 2023
Buna ziua,
Da, puteti solicita.
multumesc, catre ce foruri sa ma adresez? otdr e suficient? este laborator de tehnica dentara,
Ultima modificare: Luni, 17 Septembrie 2018
mircea.g, utilizator
Am reusit sa cumparam casa cu curtea indiviziune, acum vine intrebarea:
Nu avem contract de inchiriere cu CMI ,
1.cum putem sa il dam afara pe chirias?
are un act incheiat doar cu decedatul , care a lasat mostenire celui care ne-a vandut, pana in 2020 martie...
2.e valabil actul? Noi am cumparat in Aprilie dar l-am Notificat doar verbal...
3.se impune Notificarea in scris de parasirea a locului aflat in chirie?
Ultima modificare: Vineri, 21 Iunie 2019
mircea.g, utilizator
Lam dat afara pana la urma

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din diviziune curte mircea.g mircea.g buna ziua exista o suprafata totala 340 mp, din care 166 curte indiviza, doi coproprietari, iar vecinul a inchiriat un imobil catre un laborator de medicina ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune leyla leyla buna ziua...va rog, as dori sa stiu catre cine sa ma adresez si ce acte imi sunt necesare pentru a scoate din indiviziune terenul(gradina)...mentionez ca sunt ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea dreptului de proprietate si a legii barrow barrow Buna ziua, va descriu problema unui prieten aflat in impas: a avut o garsoniera inchiriata, cu contract inregistrat la finante cu tot ce trebuie ca sa fie ... (vezi toată discuția)