avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre paternitate

Buna ziua..Am si eu o intrebare..Am nascut acum 4 luni,iar tatal copilului nu a venit la spital sa-l recunoasca.Copilul este trecut pe numele meu,el nu a dat nici un semn nimic.Vreau sa stiu ce pot sa fac in legatura cu asta? Il pot da in judecata? Ce pot sa-i fac?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 10:27, 17 Septembrie 2018
Buna seara,
Da il puteti actiona in instanta solicitand sa se stabileasca ca el este tatal si sa solicitati pensia de intretinere.
Si pentru asta trebuie sa fie trecut in certificat ca si tatal la copil? Eu vreau ca el sa nu fie trecut in certificat ca tata ca sa nu ma chinui cu semnaturile daca vreau sa plec undeva.
Formulați o acțiune în stabilirea filiației, fondată pe dispozițiile art 408, alin 3 și urm Cod Civil.
Da, va fi trecut in certificat, este normal să aibă și drepturi, nu doar obligații.
Consimțământul lui pt plecări va putea fi suplinit de către instanță.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua Marya Yonela Marya Yonela Am si eu o intrebare am o fetita de 4 ani eu si tatal fetitei suntem despartiti nu am fost casatoriti nu mai stam impreuna de cand sa nascut fetita el a facut ... (vezi toată discuția)
Drepturile copilului nerecunoscut de tata Ivanesei mihaela Ivanesei mihaela Buna ziua ! Copilul meu 1 an si 6 luni nu a fost recunoscut de catre tata.intrebarea mea este daca i fac proces pt pensie alimentara v a trebui trecut pe ... (vezi toată discuția)
Custodie minor dupa noul cod isabel05 isabel05 buna seara, va rog din suflet sa imi spuneti ce sanse am sa obtin custodia copilului meu, mai exact vreau sa ies din tara cu copilul fara acordul tatalui pt ... (vezi toată discuția)