Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre paternitate

Buna ziua..Am si eu o intrebare..Am nascut acum 4 luni,iar tatal copilului nu a venit la spital sa-l recunoasca.Copilul este trecut pe numele meu,el nu a dat nici un semn nimic.Vreau sa stiu ce pot sa fac in legatura cu asta? Il pot da in judecata? Ce pot sa-i fac?
Multumesc
Buna seara,
Da il puteti actiona in instanta solicitand sa se stabileasca ca el este tatal si sa solicitati pensia de intretinere.
Si pentru asta trebuie sa fie trecut in certificat ca si tatal la copil? Eu vreau ca el sa nu fie trecut in certificat ca tata ca sa nu ma chinui cu semnaturile daca vreau sa plec undeva.
Formulați o acțiune în stabilirea filiației, fondată pe dispozițiile art 408, alin 3 și urm Cod Civil.
Da, va fi trecut in certificat, este normal să aibă și drepturi, nu doar obligații.
Consimțământul lui pt plecări va putea fi suplinit de către instanță.