Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturile copilului nerecunoscut de tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturile copilului nerecunoscut de tata

Buna ziua ! Copilul meu 1 an si 6 luni nu a fost recunoscut de catre tata.intrebarea mea este daca i fac proces pt pensie alimentara v a trebui trecut pe numele lui ? Sau va ramane pe numele meu.
Manuela Rășină, administrator
In primul rând trebuie stabilită paternitatea copilului- adică stabilit tatăl , da, se vor face mențiuni in Registrul de nașteri - la rubrica Tata, apoi îl puteți obliga la plata pensiei alimentare
Primo facio, va trebui să demarați o acțiune fondată pe art 408, alin 3, teza a II-a din Codul Civil, în lumina căruia:

“Filiaţia faţă de tatăl din afara căsătoriei se stabileşte prin recunoaştere sau prin hotărâre judecătorească, după caz.”

Dacă în urma administrării probatoriului în cauză( inclusiv expertiză medico legală ADN pentru a se sustrage faptelor un adevăr cât mai ferm) instanța va stabili filiația față de pretinsul tată, veți fi îndrituită să solicitați inclusiv pensie de întreținere.
ca sa poata fi obligat sa plateasca pensie, va trebui sa devina tatal acestui copil. In urma unui proces pt stabilirea paternitatii, va fi trecut ca tata in certificat.
Numele copilul poate ramane neschimbat, va purta in continuare numele dvs, mai ales daca nu sunteti de acord sa isi schimbe numele chiar daca tatal ar cere.