Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Pensie alimentara
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua ! Sunt însărcinată in 8 luni și m am despărțit de tatăl copilului de când eram in 4 luni de sarcina. Dacă nasc și copilul nu ii va purta numele ..cum ii pot cere pensie alimentara ? Specific ca el nu se mai interesează deloc de cum decurge sarcina și pe parcursul ei nu ma ajutat cam cu nimic . El este din Italia , eu sunt in România . Cum as putea sa fac atunci când se naște copilul pt a obține ajutor din partea lui ? Presupun ca va trebuii sa cer testul ADN pt a demonstra ca este copilul lui. Mulțumesc anticipat !
dacă tatăl nu recunoaște copilul, va trebui să îl chemați în judecată pentru stabilirea filiației și măsuri cu privire la minor: stabilirea locuinței, exercitarea autorității părintești, pensie de întreținere și, dacă va fi cazul, program de vizitare.
Presupun că nu sunteți căsătoriți. Dacă sunteți căsătoriți, conform legislației române, soțul dvs este și tatăl copilului, conform prezumției de paternitate.
Dacă nu sunteți căsătoriți, va trebui ca după nașterea copilului să formulați în numele copilului o acțiune în stabilirea paternității împotriva pretinsului tată biologic.